Навчитись якісно штукатурити поверхні може навіть людина, яка не брала шпатель до рук. Найголовніше у цій справі — обережність, терпіння та обізнаність на всіх технологічних етапах. Щоб розуміти, як правильно штукатурити стіни, ознайомтесь з наступним матеріалом.

як штукатурити стіни

Як правильно штукатурити стіни

Перш ніж розпочати штукатурення будь-яких стін, слід дотримуватися загальних правил:

  1. Поверхню необхідно ретельно очистити від усіх старих матеріалів.
  2. Виявлені тріщини у стінах потрібно обов'язково відремонтувати. Для вузьких тріщин рекомендується розширити їх, очистити від пилу, обробити грунтовкою, а широкі можна заповнити монтажною піною.
  3. Під час підготовки стін рекомендується видалити залишки старої штукатурки за допомогою шпателя та молотка.

Як штукатурити стіни зовні

Штукатурку можна наносити вручну або за допомогою спеціальної машини. Для першого варіанту Вам знадобиться звичайний набір інструментів. Тепер дізнаємося, як штукатурити стіни зовні:

  1. Армування. Якщо шар штукатурки має товщину більше трьох сантиметрів, необхідно виконати армування. Встановлення металевої сітки допомагає підвищити міцність та тривалість фасадного оздоблення. Для кріплення сітки до поверхні використовуються дюбелі.
  2. Установка маяків. Маяки використовуються для забезпечення рівності поверхні. Починаючи з зовнішніх кутів будівлі, встановлюють штукатурні куточки. Після того, як кути вирівняно, маяки розставляють всередині приміщення. Спочатку встановлюють горизонтальні нитки, а потім розміщують маяки на певній відстані один від одного, за аналогічною схемою, що і куточки.
  3. Нанесення штукатурки. Процес поділяється на два етапи: спочатку наноситься шар грунтовки для підвищення адгезійних властивостей штукатурки, а потім виконується нанесення остаточного шару штукатурки.

Для виконання прошарку ґрунтовки готують штукатурну суміш в пропорції 1:4. Нанесення виконується шляхом розкидання розчину по поверхнях та вирівнювання. На цьому етапі важливо, щоб штукатурка повністю заповнила осередки металевої сітки.

Фінальним штрихом штукатурних робіт буде затирання трохи підсохлого розчину. Коли штукатурка фасаду будинку остаточно висохне, виконується ґрунтовка у два прошарки, а вже потім фарбуються стіни.

як навчитися штукатурити стіни

Як штукатурити стіни цементним розчином

Перейдемо до питання, як штукатурити стіни цементним розчином. 

У цементного розчину є декілька цікавих переваг:

  • Висока адгезія до основи.
  • Висока паропроникність.
  • Підвищена пластичність.

Перед приготуванням розчину обміркуйте, чим і як Ви його будете наносити. Існують такі основні методи нанесення:

  • ручний спосіб;
  • механізований спосіб.

Другий виокремлюється своєю простотою, оскільки робиться швидше та загалом спрощує роботу. Проте не завжди є можливість використовувати пневматичний інструмент, тому найчастіше штукатурку виконують за допомогою

  • терки;
  • кельми;
  • пензлика.

Також Ви можете використовувати допоміжне обладнання для змішування. До нього входить:

  • бетономішалки;
  • змішувачі;
  • електродрилі з насадками;
  • будівельні міксери.

Коли суміш приготовлена ​​і добре перемішана, використовуйте кельму чи тертку для нанесення. 

як штукатурити стіни цементним розчином

Як штукатурити стіну без маяків

Для вирівнювання стін використовуються різні методи, вибір конкретного залежить від умов нанесення штукатурки і вподобань власника. Зазвичай, при майже рівних поверхнях з невеликими нерівностями шпатель використовується для нанесення розчину, а потім правило використовується для рівномірного розподілу. Використання правила Рейка є досить ефективним, особливо якщо немає маяків. Існують три різних способи застосування правила. Ознайомимося з ними більш детально перед тим, як почати штукатурити стіну без маяків.

  1. Перший метод, ідеально підходить для невеликих ділянок з дуже рівною поверхнею. Спочатку наносять штукатурку на стіну за допомогою шпателя, а потім використовують рейку правила для розрівнювання, проводячи її вздовж стіни здиром. У цей час, ямки добре заповнюються штукатуркою, тоді як виступи згладжуються. Після висихання шару стіну рівняють за допомогою шпателя.
  2. Другий метод, відомий як подвійний прохід, полягає у тому, що штукатурку наносять на стіну широким шпателем тонким шаром. Потім вони ставлять правило вертикально і проводять його зверху донизу. Після висихання матеріалу, роблять другий прохід, але цього разу по горизонталі.
  3. Третій спосіб застосовується для розрівнювання кутів та прилеглих ділянок. З маленького шпателя набирають розчин середньої щільності та наносять його на ширший шпатель. Потім розчин наносять на край стіни, що прилягає до кута, але сам кут залишають вільним. Розчин розподіляють горизонтально. Далі прикладають правило до кута і роблять зигзагоподібні рухи до центру, видаляючи зайвий розчин. Ці дії призводять до утворення "маячка" з більш товстого шару штукатурки вздовж краю стіни.

Як штукатурити цегляну стіну

Спочатку необхідно видалити надлишок матеріалу зі швів між цеглою, а також очистити стіну від старих покриттів та будь-яких забруднень, таких як пил, павутиння тощо. Бажано розширити шви, щоб новий шар штукатурки міцно прилягав до поверхні. Потім визначаємо текстуру цегли: якщо вона гладка, необхідно використовувати зубило для обробки, а якщо цегла шорстка або має рельєф, залишаємо її в такому вигляді. Після очищення стіни наносять ґрунтовку. Усі незахищені елементи стіни захищаються малярським скотчем, щоб уникнути забруднення їх штукатуркою.

Інструкція щодо того, як штукатурити цегляну стіну: 

  1. Штукатурку (консистенція рідкої сметани) накидаємо кельмою та грубо вирівнюємо шаром у 4 міліметри.
  2. Чекаємо на висихання першого шару.
  3. Другий шар штукатурки (консистенція густої сметани) наносимо обережніше теж за допомогою кельми і на 6 міліметрів завтовшки.
  4. Ділянка між маяками потроху заповнюється та дорівнює за допомогою правила.
  5. Пустоти заповнюються розчином і знову рівняються, забираються надлишки.
  6. Чекаємо на підсихання штукатурки 6 годин.
  7. Потроху загладжуємо стіну теркою до однорідності поверхні.
  8. Формуємо стики.
  9. Переходимо до декоративного оздоблення стін.

Отже, штукатурка стін — це важливий етап оздоблення приміщення, який забезпечує рівну та гладку основу для подальшого фарбування, шпаклювання або нанесення декоративних покриттів. Виконання штукатурних потребує певної вправності та знань, але за дотримання покрокової інструкції та використання якісних матеріалів, можна впоратись навіть самостійно.