Як покласти ламінат
Ламінат – практичний матеріал, який часто використовується для обробки підлог. Щоб його правильно укласти треба знати деякі важливі моменти. Прочитавши статтю, ви зрозумієте, як покласти ламінат своїми руками.
Підготовка поверхні
Включає кілька етапів:
- Ревізія старого покриття. У дерев'яних підлог бажано відразу усунути скрипи та просідання. Також старе покриття може створити перепади, від яких на ламінати з часом будуть вм'ятини.
- Перевірка рівня поверхні. Чорнова підлога під укладання ламінату має бути ідеально рівною.
Виробники допускають перепади не більше 2 мм на 1-2 м. В іншому випадку від навантажень зітруться замки і ламелі поступово розійдуться.
Як покласти ламінат на нерівну поверхню
Якщо ухил підлоги перевищує норму, спочатку треба вирівняти основу. Для цього використовують:
- Стяжку. Буває звичайною, або такою, що самовирівнюється. Перший різновид допоможе усунути нерівності більше 6-7 мм на 2 погонних метри. Склад виливають на основу та розрівнюють, контролюючи процес за допомогою будівельного рівня. Другий тип стяжки використовують для виправлення перепадів не більше 6 мм на 2 погонні метри, т.к. цей метод дорогий.
- Лаги. Це довгі дерев'яні балки, прибиті до невеликих дерев'яних основ із різною висотою. Там, де підлога нижча, опори лагів вищі – і навпаки. Для монтажу системи зазвичай доводиться демонтувати старе покриття. Іноді можна встановлювати лаги поверх нього, якщо висота стелі не менше 2,5 метрів.
- Каркаси. Базову систему доповнюють конструкцією з болтами, це дає можливість регулювати висоту кожної підставки окремо. За зміни розташування нерівностей підлоги не доведеться споруджувати сітку заново. Достатньо підкрутити окремі болти.
Вирівняти підлогу з ухилом перед укладанням ламінату можна також за допомогою фанери. На рівну поверхню простіше та зручніше укладати тепло-, волого- та звукоізолюючий матеріал. Його можна розташувати також під та між лагами, без фанери.
Як покласти ламінат на бетонну підлогу
Спочатку плверхню готують одним із трьох способів:
- Звичайна стяжка. Потрібно купити сухий порошок, розвести його водою та залити підлогу. Залежно від типу та марки матеріалу, час висихання становить від кількох годин до двох-трьох діб.
- Суха стяжка. Підлогу застелити полімерною плівкою або руберойдом для гідроізоляції. Поверх висипати керамзит, розрівняти за допомогою рівня. Зверху основу положити плити з гіпсоволокна, а ламелі - поверх цих плит.
- Спеціальні суміші. Мають ефект самовирівнювання. Продаються у вигляді сухих порошків, які розбавляють водою.
Висихання – дуже важливий елемент підготовки бетонної підлоги, ламінат можна класти тільки на повністю висохлу основу, інакше він прогнеться під вагою покриття і стане нерівним.
Для підлоги з бетону необхідно забезпечити додаткову гідроізоляцію, найчастіше це поліетиленова плівка.
Як покласти ламінат на стару дерев'яну підлогу
Дошки швидко стають непридатними. Тому їх важливо уважно оглянути на наявність тріщин, гниття та інших дефектів. Дошки, які слабо тримаються, фіксують заново, щілини та тріщини заповнюють шпаклівкою.
Вирівнюють одним із трьох способів:
- Шпаклівка. В продажу є різні готові шпаклювальних сумішей. Товщина шару повинна становити 1-2 см, метод підходить при перепадах висот трохи більше 2 мм.
- Циклування (шліфування). Метод застосовується при нерівностях до 4-5 мм і підходить тільки для основ без гнилі та деформацій.
- Наливна підлога. Спосіб підходить при перепадах висот не більше 2 мм. Після висихання складу поверхню обов'язково потрібно заґрунтувати та покрити шаром гідроізолюючого матеріалу.
Після висихання сумішей, нанесених на дерев'яну підлогу, поверхню потрібно зачистити наждачним папером або шліфувальною машинкою.
Спосіб укладання
Є два варіанти:
- Прямий. Найпоширеніший спосіб, простий та швидкий. Кількість підрізок та відходів мінімальна – 3–5%. Ламелі розташовують вздовж однієї зі стін.
- Діагональний. Укладання починається від кута кімнати і проводиться по діагоналі під кутом в 45 градусів. Цей варіант складніший, але й виглядає більш виграшно. Підрізок та відходів більше – 10–15%.
Якщо укладаєте ламінат вперше, вибирайте прямий метод, а діагональний - якщо впевнені у своїх силах.
Як класти ламінат з фаскою
В процесі роботи потрібно врахувати кілька нюансів.
Способи укладання
Вони бувають двох видів: вздовж стін і по діагоналі.
У першому випадку дошку укладають паралельно до однієї зі сторін кімнати. Якщо хочете візуально її подовжити, беріть за основу довгий бік, якщо зробити ширшим – короткий. Для укладання вздовж стін підходять дошки із двома фасками.
При діагональному способі ламелі встановлюються під кутом до стіни. Такий спосіб виглядає більш оригінально, але в рази збільшує витрату матеріалу. Також для нього обов'язково потрібен ламінат із 4 фасками.
Робота вимагає послідовного дотримання етапів монтажу.
Підготовчий етап
Хоча у разі ламінату з фаскою дозволяються перепади основи до 3 мм, але чим рівніша поверхня, тим довше прослужить покриття.
Підкладку краще вибирати м'яку, коркове дерево або пінополіуретанові листи. Вони згладять незначні нерівності та забезпечать хорошу теплоізоляцію.
Основний етап
Перша дошка задає напрямок іншим, тому до її монтажу варто віднестись дуже уважно. Ламелі вздовж стін розташовують з технологічним зазором 10-12 мм, це допоможе уникнути їх деформації через розширення при температурних коливаннях.
Якщо укладання виконується першим способом – паралельно до однієї зі стін, то першу дошку кладуть пазом від стіни, а шипом до неї. Потім шип зрізається.
При діагональному способі перший фрагмент потрібно обрізати з двох сторін під кутом 45 градусів, щоб у кутку кімнати вийшов трикутник, з урахуванням клинів для зазору. Наступні кілька рядів будуть суцільними із планок трапецієподібної форми.
Чим ближче до центру, тим довшими будуть ряди. Їх потрібно складати із кількох планок. Крайні, які примикають до стіни, потрібно обрізати під кутом. Потім укладання необхідно вести у бік, протилежний центру.
Кожен наступний ряд треба зміщувати на 30-40 мм по відношенню до попереднього. Це дозволить створити міцне та надійне покриття.
Тип з'єднання
Якщо замок типу Lock, панелі вставляють одна в одну по горизонталі. Потім їх акуратно підбивають за допомогою бруска та молотка.
Якщо тип Click, одна панель вставляється в іншу під кутом в 25 або 45 градусів, замикається і кладеться на підлогу.
Важливо! Перед укладанням ламінат повинен добу полежати в кімнаті. Також монтаж покриття підлоги треба робити до встановлення дверей і плінтусів.