Чим утеплювати будинок

Утеплення дозволяє підтримувати в приміщенні комфортний мікроклімат (вологість і температуру) цілий рік. Влітку всередині будинку, який був правильно утеплений, буде прохолодно, адже ізоляція перешкодить нагріванню конструкції сонцем. Взимку це дозволить знизити втрати тепла завдяки більш ефективній роботі системи опалення. 

Якщо ви замислюєтеся над тим, чим краще утеплити хату, прочитайте статтю.

Зовнішня теплоізоляція

В ідеалі потрібно утеплити весь контур будинку, тобто всі контактуючі з вулицею конструкції: цоколь, підлогу, стіни, перекриття, дах.

Що ще важливо враховувати? Точку роси. Так називають місце, в якому тепле вологе повітря зустрічається з холодною поверхнею і конденсується. Коли при різкому похолоданні надворі точка роси переміщається всередину будинку чи в зону між утеплювачем і стіною, з'являється волога. Це стає причиною появи грибка, плісняви, знижає термін служби конструкції.

Завдяки зовнішньому утепленню точку роси можна зрушити. Тоді навіть при низькій температурі на вулиці вона залишиться всередині утеплювача, а конденсату на стінах не буде.

Чим краще утеплити дерев'яний будинок зовні?

Перевагами будівлі з дерева є екологічність та паропроникність. Утеплювач для фасаду будинку слід підбирати так, щоб зберегти ці важливі властивості. При цьому не треба забувати, що дерево легко горить, тому краще нівелювати цей недолік за допомогою вогнестійкої теплоізоляції.

Популярні матеріали:

  • Пінополістирол. Відрізняється невеликою вагою та ціною, мінімальним рівнем вологопоглинання. Належить до слабогорючих матеріалів, стійкий до грибка, плісняви, не вбирає вологу.
  • Екструдований пінополістирол. Створений з гранул полістиролу, в які доданий графіт. Це надає матеріалу додаткову міцність та енергозберігаючі властивості. Серед переваг також екологічність, простота монтажу, стійкість до механічних пошкоджень.
  • Мінеральна вата. Вогнестійка, має низьку теплопровідність, ізолює будинок від зовнішніх звуків, стійка до механічного впливу.
  • Пінополіуретан. Має високі енергозберігаючі властивості, стійкий до утворення грибка, високої вологості та температури.
  • Кам'яна чи базальтова вата. Через невелику щільність і волокнисту структуру, матеріал стійкий до горіння, може «дихати», але має низьку теплопровідність.
  • Спінений поліуретан. Застосовується найчастіше для напиленої ізоляції, або в якості плити і монтажної піни. Не підходить для облицювання мокрих фасадів, тому що легко відривається.

Чим краще утеплити дерев'яний будинок? При виборі матеріалу майте на увазі, що пінопласт і піноплекс майже не пропускають пару, отже, можуть створювати «парниковий» ефект. Тому для утеплення дерев'яних стін краще використовувати мінеральну вату, вона допоможе зберегти не лише тепло, а й приємний мікроклімат всередині приміщення. Пінопласт/пінополістирол підходить для теплоізоляції підлоги.

Чим краще утеплити будинок з газоблоків

Що потрібно враховувати, обираючи теплоізолятор для газобетонних стін:

  1. Основні властивості матеріалу. Завдяки здатності газобетону "керувати" вологістю, стіни в приміщенні будуть "дихати". Але утеплення не повинне заважати виходу пари назовні.
  2. Якість шару утеплювача. Він повинен бути паропроникним, але перевершувати за цим параметром властивості самих газобетонних блоків.
  3. Правильне поєднання утеплювачів. Чим більше ізоляційних шарів в обробці фасаду, тим вищою має бути паропроникність кожного нового покриття. При використанні матеріалу, який не пропускає повітря, обов'язково треба залишити місце для вентиляції.

Дотримання описаних умов при утепленні будинку з газобетонних блоків допоможе змістити назовні точку роси, тому конденсат не завдасть шкоди стінам та приміщенню.

Найчастіше для утеплення газобетону використовують мінеральну вату (товщина щонайменше 100 мм, щоб точка роси перемістилася зі стіни в утеплювач), а також газоблоки щільністю D200-D400.

Чим утеплити будинок зсередини?

Обрати можна:

  • Мінеральну вату. Матеріал не горючий, екологічно чистий, має гарну тепло- та звукоізоляцію.
  • Екструдований пінополістирол (піноплекс та пінопласт). Матеріал не пропускає водяну пару, але необхідна гідроізоляція. У порівнянні з мінватою зберігає тепло в 1,5 рази ефективніше.
  • Пінофол. Випускається в рулонах із спіненого поліетилену (забезпечує теплоізоляцію), покритого з одного боку шаром фольги (відбиває тепло усередині приміщення). Матеріал міцний, стійкий до вогню та вологи.
  • Ековату. Відрізняється екологічністю, паропроникністю, пожежною безпекою, низькою теплопровідністю.

При утепленні всередині важливо враховувати, що точка роси завжди буде на внутрішній поверхні. При попаданні пари на стіну створиться конденсат, який буде зволожувати стіновий матеріал. Це може сприяти появі бактерій, грибка, плісняви.

Тому основне завдання при внутрішньому утепленні – не допустити контакту вологого повітря з точкою роси. Для цього необхідно облаштувати пароізоляцію, правильно підібрати матеріал утеплювача та дотримуватися технології його монтажу.